حادثه ساختمان پلاسکو غیرعمدی است

جمعه 27 اسفند 1395
Array
نسرین معین
48: تعداد بازدید

حادثه ساختمان پلاسکو غیرعمدی است
صفحه خبر: دادستان تهران به برخی حوادث تلخ سال جاری از جمله حادثه قطار در سمنان، ریزش ساختمان پلاسکو، آلودگی هوا و ریزگردها در استان خوزستان و حوادث طبیعی سیل اشاره کرد و از جمله اتفاقات مثبت این سال را توجه یافتن مردم به وظیفه خود در مسائل شهری و مدیریت شهر دانست و افزود: در حادثه حریق ساختمان پلاسکو که خبر آن برند جهانی یافت، مردم متوجه شدند که خطراتی زندگی شهری آنها را تهدید می کند و این توجه در راستای پیشگیری از وقوع حوادث از اهمیت بالایی برخوردار است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در سی و چهارمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با اشاره به احصاء هفت عنوان قانونی مرتبط با مسائل و امور ایمنی شامل قوانین مرتبط با شهرداری، کار، نظام صنفی، نظام مهندسی، تملک آپارتمان ها و برخی مواد قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی، گفت: بر این اساس باید قائل به آن بود که در موضوع ایمنی خلاء قانونی نداریم، اما آگاه کردن مردم لازم است، ضمن این که ایمن سازی ساختمان ها، مکان های عمومی مانند پارک ها و بیمارستان ها و مراکز اشتغال ضامن سلامت اجتماعی است.دادستان تهران با رد برخی اظهارات در راستای عمدی جلوه دادن حریق این ساختمان، نتیجه تحقیقات در پرونده را چنین اعلام کرد: عامل آتش چند کارگر بودند که صبح زود روز حادثه با استفاده از هیتر غیراستاندارد که با سیم طولانی و چند شاخه روشن شده بود، موجب آتش سوزی شدند و با توجه به نقص کپسول آتش نشانی که گستردگی بیشتر آتش را در پی داشت، کارگران در تلاش برای خاموش کردن آتش که به سقف کاذب کشیده شده بود، از کپسول دیگری استفاده کردند که موجب گسترش آتش شد
برای مشاهده اخبار نظام مهندسی به سایت نظام مهندسی بروید


خریداری 800 بخاری هوشمند کم مصرف از کمپانی شوکت رزن

جمعه 27 اسفند 1395
Array
نسرین معین
46: تعداد بازدید

خریداری 800 بخاری هوشمند کم مصرف از کمپانی شوکت رزن
مدیرکل نوسازی , گسترش و تجهیز مدرسه های استان همدان بابیان این که از محل اعتبارات ملی گرمایشی مبلغی برای تجهیز سیستم گرمایشی مدارس درنظر گرفته شده‌است , خاطرنشان کرد : ۸۰۰ بخاری هوشمند کم مصرف از کمپانی شوکت رزن خریداری خواهد شد . به نقل از ایسنا , منطقه همدان , فرزاد تیموری چهارشنبه 25 اسفند در آئین تجهیز سیستم های گرمایشی کلاس های مدرسه تربیت و شهید اشتاد به بخاری کم مصرف هوشمند در همدان , ذکر کرد : بحث ایمنی مدارس از سالی که آتش در مدرسه شین آباد پیش آمد , به طور جدی پیگیری می توان به طوریکه از سال ۹۱ تا کنون ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای استانداردسازی مدرسه ها استان هزینه شده‌است . او یادآور شد : در برنامه ششم توسعه نیز مصوب شده ۳ میلیارد تومان اعتبار از صندوق بسط ملی برای بازسازی و ایمن سازی مدارس اختصاص داده شود . تیموری بابیان این‌که بخاری های هوشمند کم مصرف مورد تأیید استاندارد قرار گرفته است , عنوان کرد : این بخاری ها استانداردهای کشور استرالیا را داشته و اداره نظام مهندسی و استاندارد هم تأیید نموده است . او بالا بودن مخارج انشعابات مدرسه ها را یکی مشکلات دانست و اظهار کرد : یکی‌از نکات عالی این بخاری ها هوشمند بودن و مصرف پایین گاز است . تیموری با اشاره به نصب بخاری هوشمند در مدرسه های آب سرد دماوند , تبریز و روستای گون لو رزن گفت : در مناطقی که‌این بخاری نصب شده‌است , رضایت داشتند

برای مشاهده اخبار نظام مهندسی به سایت نظام مهندسی مراجعه کنید


خصوصي سازي معادن موجب ارتقاي بهره وري و کارآيي مي شود

يکشنبه 15 اسفند 1395
Array
نسرین معین
47: تعداد بازدید

خصوصي سازي معادن موجب ارتقاي بهره وري و کارآيي مي شود
ابوالقاسم افروز , متخصص بخش معدن و عضو اداره نظام مهندسي معدن کرمان , به «هدف و اقتصاد» مي گويد : خصوصي سازي معادن به ارتقاي استفاده وري و کارآيي اين بخش کمک مي نماید و قطعاً نتيجه خوبي در برخواهد داشت ; منوط بر اينکه بخش خصوصي در اين راستا حمايت شود .

وي اضافه مي نماید : معادن بزرگي که به طور دولتي و يا نيمه دولتي اداره مي شوند با معضلات عديده اي دست و پنجه قابل انعطاف مي نمایند و بهره وريشان بسيار پايين است . مثلا معدن همکار , پابدانا و . . . معادني می‌باشند که علي رغم وجود درياي بي کران زغال در آن جا , توان استخراج برايشان مو جود نيست .

متخصص معدن ديگر , نيز در اين خصوص به «هدف و اقتصاد» چنين توضيح مي دهد : در بخش معدن نيز نظیر ساير حوزه ها , قابليت و تخصص مي بايست جايگزين رانت خواري ها شود . از اين رو سپردن معادن به بخش خصوصي که علم و سرمايه اين کار را دارد , باعث به ارتقاي سود وري خواهد شد .

بايد شرايط اضطراری جهت تفويض به بخش خصوصي را مهيا کرد

افروز اظهار مي نماید : واگذاري معادن نيازمند يکسري حمايت هاست و ابتدا بايد زيرساخت هاي ضروری را براي بخش خصوصي مهیا کرد و مساله اين بخش را مرتفع ساخت , آن‌گاه اين واگذاري صورت پذيرد .

وي ادامه مي دهد : بخش خصوصي که مسئوليت واحدهاي معدني را به عهده مي گيرد , بايد مديريتي قوي و سرمايه بالايي را دارا باشد .

اين متخصص بخش معدن متذکر مي شود : بنابراين در صورتی بخش خصوصي به دليل اختلال نقدينگي به ویژه در معادن بزرگ , سرمايه کافي را در اين حيطه نداشته باشد نمي تواند کاري از پيش چیره شود .

متخصص ديگر معدن نيز تصريح مي نماید : بخش خصوصي بايد علم و سرمايه انباشته اين کار را داشته باشد تا بتواند به اعتلاي معدن کاري یاری دهد .

بخش معدن مي تواند سهم بالايي در درآمدزايي مرزو بوم دارا باشد

عضو اداره نظام مهندسي معدن کرمان اظهار مي نماید : در صورتي که دارایی بالا به بخش معدن اختصاص داده شود و همچنين ضعف مديرتي آن برطرف گردد ; بخش معدن مي تواند سهم بالايي در در آمدزايي سرزمین داشته باشد .

وي متذکر مي شود : از آن جايي که کار در معادن بسيار دشوار و طاقت فرسا است , دولت بايد تسهيلات و تجهیزات ويژه‌اي براي اين بخش قائل شود . در تمام دنيا به معادن زغال سنگ سوبسيت مي دهند در حالي که در ايران اين نوع نيست . بخشودگي جرايم تأمين اجتماعي و درايي , اعطاي سرمايه , وام کافي و . . . از ديگر امکاناتي است که بايد در اين خصوص مهیا شود .

بايد به تاءمل تجميع معادن کوچک مقياس بود

بنا بر گفته نائب رئیس کارها معادن و صنايع معدني , با وجود اين که معادن کوچک نيز خویش اشتغالزا می باشند ولي در مجموع بايد به تجميع معادن کوچک مقياس بينديشيم ; زيرا که روز جاری معدن کاري در دنيا در جهت مقياس بزرگ پيش مي‌رود و بايد در اين راستا مسئولان معدني استان‌ها یاری نمایند .

متخصص ديگر معدن نيز در اين خصوص اذعان مي نماید : از آن جايي که کوچک بودن مقياس معادن , مقرون به صرفه نيست ; ‌ مي بايست با انباشته کردن معادن کوچک , سرمايه ها را روي نیز انباشت تا قابليت استفاده از معادن بالا رود و چرخه معدن کاري کاملا صورت بپذیرد .

در پايان . . .

از آن جايي که خصوصي سازي واقعي , موجب ارتقاي فایده وري و کارآيي معادن مي شود , مي بايست زيرساخت و شرايط حتمی جهت تفويض به بخش خصوصي را مهيا کرد تا بخش معدن نيز بتواند سهم بالايي در درآمدزايي سرزمین داشته باشد .

برای مشاهده اخبار نظام مهندسی به سات اخبار مهندسی مراجعه کنید


تعیین‌تکلیف وزارت کشور برای دریافت جرایم تخلف‌های‌ساختمانی/ انتشار نخستین گزارش حقوقی از حادثه ساختم

شنبه 14 اسفند 1395
Array
نسرین معین
48: تعداد بازدید

تعیین‌تکلیف وزارت کشور برای دریافت جرایم تخلف‌های‌ساختمانی/ انتشار نخستین گزارش حقوقی از حادثه ساختمان پلاسکو/ ساخت و سازهای اطراف حرم امام‌رضا(ع)، تهاجم به فرهنگ‌ رضوی است

مازندشورا : به نقل از خبر نگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی , مسکن و شهرسازی در هفته گذشته با اخبار گوناگونی در حوزه ثبت لوایح تا برگزاری چند همایش و انعقاد تفاهم طومار همیاری در مورد مقررات ملی ساختمان همراه بود .
در هفته قبلی , رئیس‌جمهوری بر رعایت حقوق و دستمزد شهروندان در موضوع حوادثی همچون پلاسکو تاکید کرد . همینطور , برگزاری اولیه همایش ملی توسعه و گسترش صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان در تالار اجلاس سران با تاکید بر لزوم صادر شدن خدمات مهندسی و فراگیری زبان مهندسی بین‌المللی و تقویت ارتباط‌های تاریخی - فرهنگی کشور‌ایران با کشورهای همجوار , اظهارنظر وزیر راه و شهرسازی در رابطه راه‌حل اندیشی برای بدهی‌های دولت و پول سمی نظام پولی کشور , تکثیر جزئیات اولیه گزارش حقوقی از رخداد ۳۰ دی تهران , انتخاب تکلیف وزارت کشور برای اخذ جرایم تخلف‌های ساختمانی با ثبت در مجلس شورای اسلامی , امضای تفاهم‌نامه همیاری بین وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه تهران در طرح نشان تعالی سلامت , ایمنی و محیط‌زیست , و همینطور برگزاری همایش ملی معماری و شهرسازی از نظریه تا کار از سایر خبرها رخ داده در حوزه مسکن و شهرسازی در هفته قبلی بود .
تاکید بر رعایت حقوق‌شهروندی در حادثه ساختمان پلاسکو
رئیس‌جمهوری در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۹۶ بر رعایت حقوق‌شهروندی در قضیه حوادثی همچون پلاسکو تاکید کرد و بیان کرد : چارچوب ما قانون اساسی ایران و ضابطه موضوعه است . ﺣﻘﻮق ﺷﻬﺮوﻧﺪي نیز منتشر و بیان شده و مردمان چشم به راه می باشند در عمل ببینند که اجرا می گردد . بدانید که‌این به نفع نظام , ‌ معنویت جامعه , امنیت ملی , انسجام و یک صدایی داخلی است و کلیه مردمان با اجرای آن احساس نشاط می نمایند که بایستی از آن به نیکی دفاع نمایند .
روحانی افزود : با مردم قدری مهربانتر برخورد کنیم تا اندوه و غصه یک‌سری ماهه قبلی در مورد رویدادها قطار , پلاسکو و از دست دادن دوستان عزیز با قرار گرفتن در روز ها عید باستانی و آغاز سال نو تسکین یافته و مردمان نیز لبخند بزنند
چاره‌اندیشی برای بدهی‌های دولت و پول سمی نظام پولی کشور
وزیر راه و شهرسازی در هفتمی جایزه ملی مدیر مالی یاران بر تغییر تحول انگاره بنیادین در مدیر اقتصاد ملی و همینطور راه‌حل اندیشی برای بدهی‌های دولت و پول سمی نظام پولی کشور تاکید کرد و اعلام کرد : از آنجا‌ که ما در کشور‌ایران شاهد یك بی‌انضباطی گسترده در حوزه مدیر مالی کلان مملکت و توسعه و گسترش تمدن سوداگرانه به همراه عدم پاسخ‌گویی آنها به اركان كشور بوده‌ایم , سخن گفتن از انضباط , شفافیت , افشای داده ها حساس برای مجامع همگانی و پاسخگوییبه ذینفعان درین موقعیت محیطی , كار زیاد سختی است .
وزیر راه و شهرسازی با طرح این پرسش که آیا بازار پول و سرمایه فعلی ما میتواند پاسخگوی این حجم از تقاضا باشد , عنوان کرد : این یک سوال بنیادین است . دو سال پیش در همین سمینار بحثی را مطرح کردم . بعضی مطبوعات به آن پرداختند . لیکن , روز جاری که آن را مرور می کنم می بینم بخش عمده‌ای از آن مساله به قوت خویش باقی است . در آن گرد هم آیی گفتم که نظام مبلغی ما در گیر بیماری پول‌های سمی است . بخش عمده‌ای از دارایی‌های مؤسسات مالی ما بودجه سمی است و تا زمانی دارایی‌های سمی از ترازنامه مؤسسات مالی تصفیه نشود , قابلیت داشتن یک بازار مالی کارآمد غیر ممکن است . وجود دارایی‌های سمی برای نظام ملی بیماری مهلکی است و به گمان اینجانب فارغ از معالجه آن نمیتوان از سازمان های مالی مرزوبوم توقع گره‌گشایی و تامین مالی طرح‌های کلیدی را داشت . البته نکته حائض اهمیت این است که پذیرش کنیم که درمان پول‌های سمی نه با بخشنامه و خیر با راهبرد قابل اجرا نیست
تشریح مسئولیت‌های جداگانه دولت , شهرداری , شورای‌شهر و مالک ساختمان در پیشگیری از رخداد ساختمان پلاسکو
اولین گزارش حقوقی در رابطه رخداد ساختمان پلاسکو منتشر شد که نتایج بررسی‌های محمود کاشانی حقوقدان در رابطه قطعه گمشده پازل پلاسکو نشان می دهد وزارت کار , شهرداری , شورای شهر و همینطور صاحب و مالک ساختمان , هر مورد مکلف بوده‌اند در دوران استفاده از پلاسکو اقداماتی را برای ایمن‌سازی و رفع خطر حریق انجام دهند . این مطالعه با تاکید بر بی‌اثر بودن اخطارهای مکرر , تکالیف انجام نشده به وسیله ۴ ضلع مسئول ایمنی پلاسکو را دلیل ریزش میداند .
هشدار درباره تخریب اماکن تاریخی پیرامون حرم رضوی
عرفانیان جم مشاور حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در هفته گذشته ابعاد ساخت و سازهای بی ضابطه در اطراف حرم مطهر رضوی را از جنبه های معماری، شهرسازی و اجتماعی و فرهنگی تشریح کرد و نسبت به تخریب اماکن تاریخی پیرامون حرم رضوی هشدار داد. البته این هشدارها در ادامه توصیه های مقام معظم رهبری درباره حفظ بافت تاریخی پیرامون حرم رضوی و تاکید کارشناسان و صاحبنظران درباره این مکان مطهر بود

 برای مشاهده اخبار نظام مهندسی به سایت نظام مهندسی مراجعه کنید


ایجاد معاونت صدور خدمات فنی و مهندسی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان

شنبه 14 اسفند 1395
Array
نسرین معین
48: تعداد بازدید

ایجاد معاونت صدور خدمات فنی و مهندسی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان
نائب رئیس هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در نشست هیات مدیره اداره نظام مهندسی ساختمان استان حضور یافت .
به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی , محمد مقدوری درین گردهمایی اظهار‌کرد : مباحث عمرانی و اصول توسعه شهری در بیشتر شهرهای استان رعایت نشده و آنها از الگوی شهرنشینی ساکن و محلی بیرون گردیده اند .
او با اشاره به افت ساخت و سازها در شهرهای استان طی سالیان اخیر , خواهان تولید معاونت صدور خدمات فنی و مهندسی در اداره نظام مهندسی ساختمان استان برای صادر شدن خدمات مهندسی به آن سوی مرز شد .
نائب رئیس هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت : استانداری آمادگی دارد در مورد ساخت معاونت خدمات فنی و مهندسی مجوزهای لازم را با هماهنگی دستگاههای ذیربط مثل کنسولگری وزارت امور خارجه برای صادرکنندگان سرویس ها فنی و مهندسی فراهم آورد .
مقدوری تصریح کرد : در موضع اداره نظام مهندسی ساختمان می بایست از قابلیت و امکان های موجود استان و سرمایه های انسانی متخصص برای اجرای پروژه های عمرانی مثل راهسازی , احداث خط آهن , ساختمان سازی و صادرات مصالح ساختمانی استاندارد به کشورهای همسایه استفاده گرفته شود .
او به وظیفه‌های اداره نظام مهندسی ساختمان و نقش هیات مدیره در پیشبرد اهداف اداره اشاره و اذعان کرد : اعضای هیات مدیره راجع به مهندسان مسئولیت بزرگی بر دوش دارا‌هستند که مهم ترین آن اجرای ضابطه نظام مهندسی , اشتغال مهندسان و استفاده از قابلیت و امکان های مو جود و در غایت دقت و شرکت کردن در توسعه و گسترش کشور و استان است .
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی هم درین گرد هم آیی با اشاره به بی برنامگی در ساختار شهری ذکر کرد : مهم ترین ایراد شهرهای کشور معماری و شهرسازی در ساخت و سازهای شهری است و بایستی کلیه دستگاههای دارای ارتباط به شهرسازی و ساختمان سازی برای افزایش رفاه , آسایش و آرامش شهرنشینان عمل نمایند .
محمدرضا اخوان عبداللهیان افزود : برای رسیدن به اهداف و برنامه‌ریزی های مدون نیاز به ورود جامعه مهندسان به برنامه های شهری و شهرسازی و برگزاری نشستهای تخصصی با حضور مدیران شهری وجود دارد .
او با اشاره به ساختمان های احداث شده مسکن مهر اعلام کرد : اکثری از ساختمان های مسکن مهر تشکیل‌شده در استان پایان کار بهره برداری ندارند این در حالیست که مردم در‌این واحدها سکونت دارند و در مقابل خطرها ناشی از سوانح آسیب پذیرند .
مدیر اداره نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی هم در‌این نشست با اشاره به اجرای ضوابط فنی و اجرائی در ساخت و سازهای شهری بیان کرد : نقشه های ساختمانی در اداره طی تعدادی سطح با اعتنا بررسی و کنترل می شود .
حسین کامران افزود : متاسفانه اکثری نقشه ها سوری ارائه میگردد و در سطح اجرای ساخت نقشه ها تغییر کرده و در هنگام اخذ پروانه پایان کار سازندگان با خلل مواجه میشوند که شهرداری راجع به خلافها , جریمه و یا این که پرونده ساختمان را به کمیسیون صد شهرداری ارسال می نماید .
او اختلال تغییر تحول نقشه هنگام ساخت را وسیع ترین آفت موجود در چرخه کنترل ساخت و سازها شهر مشهد مقدس عنوان و اظهار امیدواری کرد با پیگیری نظام مهندسی و همیاری شهرداری شهر مشهد , شورای اسلامی شهر و بقیه مسئولان استان راه‌حل اندیشی مهم صورت بپذیرد .
مدیر اداره نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی اعلام کرد : ساختمانهایی که خلاف از اصول مهندسی ساخته می‌شوند با مشکل‌ها ایمنی , پلکان فرار و آتش نشانی و گودال آسانسور مواجه می‌شود که در بخش اعظمی از موردها این اشکالات غیرقابل رفع و جبران است .
او از مسئولان خواست زمینه ای آماده نمایند تا نظارت بر اجرای پروژه های ناحیه شهرداری ثامن پیرامون مقبره مطهر رضوی و شهرکهای صنعتی استان بوسیله اداره نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی انجام گیرد
در پی این نشست تعدادی نفر از اعضای هیات مدیره اداره در زمینه ی ساخت و سازهای ناپایدار بخشها کناره نشینی شهر مشهد مقدس , مشارکت مهندسان در اجرای پروژه های بهسازی و بازسازی پیرامون بقعه مطهر رضوی , هوشمندسازی شهر برای رفاه مردمان و کاهش رفت وآمد , بهینه سازی انرژی در ساختمانهای قدیمی و سبک سازی سخنانی ایراد کردند .

 

 


نیازمند فرآیند شفاف و غیربوروکراتیک در حوزه صادرات خدمات مهندسی هستیم

پنجشنبه 12 اسفند 1395
Array
نسرین معین
44: تعداد بازدید

نیازمند فرآیند شفاف و غیربوروکراتیک در حوزه صادرات خدمات مهندسی هستیم/ صادرات خدمات مهندسی نیازمند متولی‌گری و پشتیبانی حاکمیتی است
مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فرج‌الله رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در نخستین همایش ملی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان در سالن اجلاس سران، با اشاره به اینکه در صادرات به طور عام و در صادرات خدمات مهندسی به طور ویژه در کشور مشکلاتی وجود دارد، گفت: در بخش نفت، شاهد هستیم که یک وزارت خانه تحت ‌نوان وزارت نفت تمامی امور مرتبط با نفت را ساماندهی می‌کند اما در بخش مهندسی این وضعیت وجود ندارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: در حوزه صادرات و صادرات خدمات مهندسی اگرچه تشکیلات منسجم و متفاوتی تحت عنوان سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کشور وجود دارد اما هرگز به صورت شفاف اینکه چه باید کرد تا صدور خدمات مهندسی رخ دهد را شاهد نیستیم.
رجبی تصریح کرد: زمانیکه بودجه کشور نوشته می‌شود، هیچگاه به خدمات مهندسی و نقشی که مهندسان در جامعه دارند توجهی نشده است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه مهندسی، ظرفیت‌های خوبی وجود دارد، گفت: نیازمند فرآیندی روشن، خوانا، ساده و غیربوروکراتیک در حوزه صادرات خدمات مهندسی و همچنین داشتن متولی برای این بخش هستیم به نحوی که حاکمیت آن را به رسمیت بشناسد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اظهار تاسف از اینکه سهم ایران در صادرات خدمات مهندسی تنها نیم درصد است، گفت: کشورهای همجوار ایران، فرصت‌های مناسبی برای ارایه خدمات مهندسی است که ایران در صورت هوشمندی می‌تواند از همه آنها بهره‌مند و علاوه بر اشتغالزایی برای درصد زیادی از متخصصان بیکار در این حرفه، سبب رونق اقتصادی در کشور نیز شود.
رجبی تاکید کرد: امیدواریم فضای پسابرجام و حل مشکلات دیپلماسی ایران با سایر کشورها، فضای رونق اقتصادی را در کشور ایجاد کند.
وی گفت: ما به عنوان مهندس به همایش ملی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان به عنوان یک پروژه نگاه و تلاش می‌کنیم تا ساز و کارهای روشنی برای خدمات مهندسی و صدور آن تدوین کرده و آن را به مرحله اجرایی برسانیم.
رجبی اظهار امیدواری کرد تا این همایش تنها به درد و دل بسنده نکند و بتواند ساز و کارهای اجرایی شدن توسعه و صدور خدمات فنی مهندسی ساختمان را در کشور ایجاد کند

برای مشاهده اخبار نظام مهندسی به سایت اخبار مهندسی مراجعه کنید


شصت و چهارمين جلسه گروه تخصصی شهرسازی برگزار شد.

پنجشنبه 28 بهمن 1395
Array
نسرین معین
51: تعداد بازدید

به گزارش اخبار نظام مهندسی  شصت و چهارمين جلسه گروه تخصصی شهرسازی راس ساعت ۱۳ روز چهارشنبه ۹۵/۱۱/۲۰ با حضور اعضا در محل سازمان تشكيل شد.شصت و چهارمين جلسه گروه تخصصی شهرسازی

 

شصت و چهارمين جلسه گروه تخصصی شهرسازی

سازمان نظام مهندسی ساختمان

شصت و چهارمين جلسه گروه تخصصی شهرسازی

در اين جلسه مسائل متعدد مرتبط با شهرسازي از جمله رأي اخير ديوان عدالت اداري مطرح كه مقرر گرديد چهار كميته جهت پيگيري امور تشكيل شود ضمناً مكاتبه لازم از طريق نظام هاي مهندسي استان ها و شوراي مركزي با آقاي مهندس مظاهريان معاونت محترم مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي صورت گرفته و وضعيت مهندسان شهرساز داراي پروانه اشتغال مشخص باشد.

در پايان جلسه جمعي از اعضا گروه در محل دفتر آقاي مهندس رجبي رياست محترم شوراي مركزي سازمان نظام مهندسي ساختمان حاضر كه در اين جلسه آقاي مهندس وثيق نيا و آقاي دكتر يزداني به بيان مباحث و مسائل قابل پيگيري و اقدام، پرداخته و درخواست نمودند كه مشروح آن در جلسه بعدي ارائه شود كه مقرر گرديد در جلسه بعدي ارائه شود كه مقرر گرديد در جلسه اي كه در تاريخ ۹۵/۱۱/۲۷ در حضور ايشان تشكيل مي شود كليه موارد مطرح و مورد رسيدگي و اقدام قرار گيرد.


وظیفه شهرداری و دولت در قبال ایمنی پلاسکو چه بود؟

چهارشنبه 27 بهمن 1395
Array
نسرین معین
62: تعداد بازدید

به گزارش اخبار نظام مهندسی ،سوالی که پس از حادثه پلاسکو مطرح شد این بود که چه نهادها، ‌ سازمان‌ها و ارگان‌هایی وظیفه‌ی رسیدگی به وضعیت پلاسکو را برعهده داشتند و آیا موازی‌کاری مانع رفع خطر از این ساختمان شده است؟ مسوولان شهرداری، نبود ابزار تحکمی را مشکل عدم اجرای وظایف خود می دانند و به نقش وزارت کار در این زمینه اشاره می‌کنند. وزارت کار می‌گوید نیروی کافی برای بررسی ساختمان‌ها ندارد و از سویی شهرداری را مقصر می‌داند.وظیفه شهرداری و دولت در قبال ایمنی پلاسکو

 

وظیفه شهرداری و دولت در قبال ایمنی پلاسکو

وظیفه شهرداری و دولت در قبال ایمنی پلاسکو

وظیفه شهرداری و دولت در قبال ایمنی پلاسکو

همچنین شورای شهر مسوولیتی داشته که در فضای رسانه‌ای کمتر به آن پرداخته شده است. این‌که توضیحات مسوولان تا چه حد توانسته افکار عمومی را قانع کند بحثی جداگانه است اما تشریح وظایف قانونی سه نهاد ذکر شده تا حدودی می‌تواند به رفع ابهامات کمک کند. در این خصوص با عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی گفت‌وگو کردیم.

بیژن خطیبی اظهار کرد: براساس بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون سال ۱۳۴۴ شهرداری‌های کشور، اتخاذ تدابیر موثر و اقدامات لازم برای حفظ شهر از خطر سیل، حریق و نیز رفع خطر از بناها، پرکردن چاله‌ها، دالان‌های عمومی، معابر عمومی و کوچه‌ها جزو وظایف شهرداری‌ها است.

وی افزود: تبصره بند ۱۴ ماده ۵۵ می‌گوید شهرداری‌ها پس از کسب نظر مامور فنی خود موارد را به مالکان، صاحبان اماکن و صاحبان اداراتی که دارای مشکلات ایمنی هستند ابلاغ می‌کند و به آنها برای رفع خطر مهلت می‌دهد. مدت زمان این مهلت نیز بر عهده مامور فنی است. اگر صاحب کار یا مالک در زمان مقرر اقدام به ایمن‌سازی نکرد قانون موظف کرده شهرداری راسا اقدام به رفع خطر کند و هزینه‌های مربوطه را به اضافه ۱۵ درصد از مالک می‌گیرد. بنابراین شهرداری‌ها باید راسا در تمام ساختمان‌های ناایمن شهر تهران ورود کنند که جزو وظایف آنهاست.

عضو هیات مدیره نظام مهندسی تهران با بیان این‌که شوراهای شهر و روستا نیز وظایفی برعهده دارند، خاطرنشان کرد: در بند ۱۹ از ماده ۷۱ وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا بیان شده نظارت بر امور سینماها و دیگر اماکن عمومی که توسط بخش خصوصی، تعاونی یا دولتی ارایه می‌شود با وضع مقررات خاص برای حسن نظافت و بهداشت برطبق پیشنهاد شهرداری و اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از خطر آتش‌سوزی و مانند آن جزو وظایف نظارتی شورا است یعنی شورای شهر می‌تواند به عنوان ناظر در این زمینه ورود کند و اگر دیدند شهرداری و وزارت کار به وظایف قانونی عمل نمی‌کنند جزو وظایف شورای شهر است که این کار را انجام دهد.

خطیبی هم‌چنین به وظیفه‌ی دولت در قبال ساختمان‌ها اشاره و تصریح کرد: در ماده ۱۰۱ قانون کار عنوان شده بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه‌ای به عنوان ضابطین قضایی هستند. در ماده ۱۰۴ نیز آمده اگر بازرسین اداره کار از اماکن بازدید و ایراداتی مشاهده کردند مراتب را به کارفرما و رییس مستقیم خود اعلام کنند. تبصره ۱ ماده ۱۰۴ می گوید وزارت کار و وزارت بهداشت بلافاصله از دادسرای محلی که این گزارش ارایه شده درخواست تعطیلی و لاک و مهر محل را داشته باشند و دادستان بلافاصله پرونده را بررسی و دستور قضایی را صادر کند. حتی در تبصره گفته که پس از اقدام بهره‌بردار نسبت به رفع معایب، بازرسان کار باید مجددا محل را بررسی کنند اگر رفع خطر شده باشد به دادستان اعلام می‌کنند که رفع پلمب بلامانع است.


دومین فراخوان برگزاری نمایشگاه آثار هنری مهندسان

يکشنبه 24 بهمن 1395
Array
نسرین معین
45: تعداد بازدید

به گزارش اخبار نظام مهندسی،سازمان استان به مناسبت هفته بزرگداشت مقام مهندس،  در نظر دارد در یکی از فرهنگسراهای شهر تهران، نمایشگاهی از آثار هنری مهندسان عضو سازمان را در زمینه‌های متنوع هنری شامل موارد ذیل برگزار نماید:

 

دومین فراخوان برگزاری نمایشگاه آثار هنری مهندسان

دومین فراخوان برگزاری نمایشگاه

دومین فراخوان برگزاری نمایشگاه آثار هنری مهندسان

۱- آثار هنری در زمینه‌‌های نقاشی، خطاطی، مجسمه‌سازی و عکاسی هنری در سطوح عادی

۲- آثار برگزیده تخصصی و حرفه‌ای مهندسان در هفت رشته ساختمان که در مسابقات کشوری و بین‌المللی حائز کسب مقام گردیده‌اند.

۳- معرفی مکتوب آثار ارسالی اعم از حرفه‌ای، تخصصی، ادبی و هنری و غیره موضوع بند ۲


دعوت سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان به شرکت در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن

جمعه 22 بهمن 1395
Array
نسرین معین
43: تعداد بازدید
به گزارش اخبار نظام مهندسی ،انقلاب اسلامی پاسخ روشن یک ملت به ندای رهبری بود که می‌خواست ناجی مردم از بند استبداد و استعمار و تامین کننده حقوق اساسی، کرامت و حرمت آنها باشد.دعوت سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان به شرکت در راهپیمایی
 

 

دعوت سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان به شرکت در راهپیمایی

سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان

دعوت سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان به شرکت در راهپیمایی

 
ایام‌الله دهه فجر یاد‌آور حضور پرشور مردمی است که همه هستی خویش را نثار اسلام کرده و از خون جوانان خویش مزرعه دین را آبیاری کردند.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به akhbare-nezame-mohandesi است. | طراح قالب: آوازک