شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

akhbare-nezame-mohandesi

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

اعلام آمادگی ارائه سرویس ها مهندسی در پروژههای عمرانی کشورعراق

اعلام آمادگی ارائه سرویس ها مهندسی در پروژههای عمرانی کشورعراق
آزمون نظام مهندسی
به گزارش اداره نظام مهندسی ساختمان خوزستان چهاردهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش محرمانه که با محوریت “ توسعه و گسترش صادرات به عراق ” با حضور استاندار خوزستان , عضوهای هیئت مدیره اداره نظام مهندسی ساختمان خوزستان , نائب رئیس اداره برنامه و دارایی خوزستان , مدیر اتاق بازرگانی اهواز , نائب رئیس کارها اقتصادی استاندار خوزستان , و مدیر اداره صنعت , معدن و تجارت استان خوزستان برگزار شوید . اعلام آمادگی ارائه سرویس ها مهندسی در پروژههای عمرانی کشورعراق


اعلام آمادگی ارائه سرویس ها مهندسی در پروژههای عمرانی کشورعراق
اداره نظام مهندسی ساختمان خوزستان

اعلام آمادگی ارائه سرویس ها مهندسی در پروژههای عمرانی کشورعراق
محمدرضا طالب زاده , نماینده هیات مدیره در بخش صادرات سرویس ها مهندسی به عراق , در‌این نشست اذعان کرد : بسط صادرات بکشور عراق به ۲ بخش صادرات کالا و مواد و صادرات سرویس ها مهندسی تقسیم می‌شود .

طالب زاده بابیان اینکه صادرات کالا و مواد بعراق مساله و مشکلهای خاص خویش را دارااست ذکر کرد : اهم این مشکلات گرفتاری امنیت سپرده گذاری در عراق و برگشت اصل سرمایه و سود آن می‌باشد .

او تصریح کرد : صادرات سرویس ها مهندسی متشکل از مشورت , پباده سازی , بررسی و انتقال تکنولوژی در کلیه مسئله های ساختمان وتمامی پروژههای عمرانی است که مطابق با ماهیت وظیفه های و ارائه سرویس ها اداره نظام مهندسی ساختمان خوزستان می‌باشد .

نماینده هیئت مدیره در بخش صادرات سرویس ها مهندسی بعراق بشتوانه نیروهای کارشناس و زبده در اداره , سفارش بسته بدون نقص ارائه سرویس ها مهندسی در همه فن های معماری , عمران , برق و مکانیک را به استاندار خوزستان و مسئولین ذی‌ربط ارائه دادند که در صورت بستر سازی مطلوب و تولید امنیت شخصی و شغلی از سمت مقامات مدنی کشور ایران و عراق و نیز چنین مراودات مالی از سوی بانکهای دو طرف قابلیت ارائه سرویس ها مهندسی به وسیله اداره نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان درتمامی پروژههای عمرانی مرز و بوم عراق را داراست .

دفتر کار کشورهای عمان و روسیه در معاونت اقتصادی استان تشکیل می گردد

غلامرضا شریعتی , استاندار خوزستان , ضمن استقبال از سفارش نماینده اداره نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان , بیان کرد : برگزاری تر و تمیز جلسات شورای مصاحبه تأثیرگذار است و موجب حل برخی از مشکلها و رفع سوء‌برداشتها می گردد و گویش بخش محرمانه و مدنی را به یک گویش تبدیل می نماید .
شریعتی تصریح کرد : سال پیشین میزان صادرات غیرنفتی از نفتی برای نخستین دفعه بیشتر شد و این سال نیز سال اقتصاد مقاومتی ; ساخت و اشتغال است و در صورتی‌که قرار باشد این مسایل رونق پیدا کند , می بایست اقتصاد درونزا با نگاه برون‌نگر باشد و در حالتی‌که چنین نشود با اعتنا به این که بازار داخلی اشباع است , نمیتوانیم غالب باشیم .

او ذکر کرد : می بایست یا این که مصرفگرایی در مملکت ارتقا پیدا نماید که‌این سیاست ما نیست یا این که این‌که به خارج نگاه کنیم و اکنون در قوانینی هستیم که مملکت نیاز به ارز داراست و می بایست در مسیر نگاه به خارج و صادرات گام برداریم .

شریعتی تاکید کرد : در صورتی بخواهیم این امور محقق گردد , بخش محرمانه بایستی در حق تقدم قرار بگیرد و اتاقهای بازرگانی نقش بی‌بدیلی بازی کنند .

او تیتر کرد : اتاقهای بازرگانی و بخش سری بایستی مجهز گردند و آمادگی ضروری را در خویش به‌وجود آورند ; چون در غیر اینصورت پیروز نخواهیم بود و در بر به عبارتی پاشنه پیشین خواهد چرخید .

استاندار خوزستان با اشاره به انتظارات خویش از اتاقهای بازرگانی خوزستان افزود : اتاقها بایستی مؤثرتر و پایدارتر کار کنند و دولت هم خویش را موظف می داند که با آ‌نها همراه باشد .

او بابیان این‌که عمان بازار زیاد خیر و خوبی برای میهن ما است , ابلاغ داشت : بایستی با نگاه عملی و کارشناسی برنامه‌ریزی گردد تا بتوانیم محور شورای مصاحبه را توسعه و گسترش صادرات در اختیار بگذاریم .

ایشان ادامه اعطا کرد : بایستی واحدهای تولیدی را تحلیل و مشکلها را بررسی نماییم تا شاهد گسترش باشیم ; نیز چنین اتاقهای بازرگانی بایستی برنامه جامع صادرات استان را بکمک و لحاظ دیگر بخشهای مسئول گرداوری نمایند .

او ذکر کرد : خیر صرفا با عراق بلکه مقدمات تولید ارتباط نزدیک با عمان نیز بایستی مهیا شود ; به این دلیل‌که که‌این سرزمین یکی‌از دولتهایی است که پایدارترین ارتباط ها را با کشور ایران داشته است و زمانی دولت این مرزوبوم حدود چهل , پنجاه سال ارتباط اثبات و طبق اعتماد متقابل با ما دارااست , عدم استفاده از بازار آن ضرر و زیان بزرگی است و می بایست از آن گنجایش استفاده نماییم .

او اعلام‌کرد : دستگاههای ذی ربط اعم از بانکها هم آمادگی حمایت دارا‌هستند و هماهنگیها را ساخت می‌کنیم تا مشکلات حل شوند .

تشریح مشکلات صادرات به عراق

شهلا عموری , مدیریت اتاق بازرگانی اهواز , اظهار‌کرد : بیش ترین ارتفاع مرز ایران با عراق است و بیش ترین حجم گردش و گردشگر درمانی و بیش ترین گذرگاه مرزی کشور‌ایران هم با این سرزمین است که با دقت به وجود این ظرفیتها می بایست از آن ها سود مند شد .

عموری ادامه بخشید : ما به مرزو بوم عراق خام‌فروشی نداریم و از سال هشتاد و سه تا به امروز صادرات به عراق هفده برابر شده و میهن عراق کاملاً مصرفگرا است , البته تجهیزات و موقعیت ایجاد نداشته و بتازگی ایجاد را آغاز نموده است که ما می بایست از این مجال استفاده نماییم .

او بابیان این که مبادلات تجاری کشور ایران از سال هشتادوهفت تا هفت‌ماهه نودوپنج پرورش داشته و سطح تجاری ما با عراق مثبت بوده است , گفت : نیز چنین پروسه صادرات کشور ایران به عراق مثبت بوده , بطوریکه بیش ترین و نقط ی اوج فرایند صادرات مرتبط با سال نودویک است .

عموری با اشاره به این که تولیدکنندگان در درون ایجاد مینمایند ولی کم ترین تبلیغ را انجام میدهند و می بایست در این باره مبادرت نمایند , افزود : همگی از مملکت ترکیه بعنوان یک مرزوبوم پیروز در صادرات اسم می برند , چون این سرزمین ذوق و سلیقه مصرف‌کننده و قیمت ارزان را مورد‌علاقه قرار می‌دهد .

مدیر اتاق بازرگانی اهواز اظهار داشت : با دقت به‌این این‌که منزلت معظم رهبری سال جاری را بنام سال “ اقتصاد مقاومتی ; ساخت – اشتغال ” اسم گذاری کرده‌اند , بخش محرمانه در حالتی که قرار است مشکلی را مطرح کند بایستی رویه فعالیت آن را هم ارائه کند .

اول میزگرد ناحیه 3 معاونت مسكن و ساختمان وزارت رویه

اولیه میزگرد حیطه ۳ معاونت مسكن و ساختمان وزارت روش و شهرسازي در شهر مشهد مقدس برگزار شوید .
آزمون نظام مهندسی
نخستین میزگرد حیطه ۳ معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و روش و شهرسازي با شركت مديرهای مسكن و رئیسهای نظام مهندسي و ضوابط ملي ساختمان سازمان كل روش و شهرسازي استانهاي تهران , یزد , گلستان , خراسان جنوبی , خراسان شمالی و خراسان رضوي در شهر مشهد مقدس برگزار شوید . اولیه میزگرد حیطه ۳ معاونت مسكن و ساختمان وزارت منش


اول میزگرد ناحیه ۳ معاونت مسكن و ساختمان وزارت رویه

اولیه میزگرد حوزه‌ ۳ معاونت مسكن و ساختمان وزارت شیوه
در اين میزگرد دكتر منوچهر شيباني اصل مدير كل دفتر کار سازمانهاي مهندسي و تشكلهاي فن اي وزارت رویه و شهرسازي اظهار کرد : نیز كاري و رابطه اين وزارت با سازمانهاي نظام مهندسي ساختمان و نظام كارداني در ۳ محور حمايت , هدايت و آنالیز است , كه در بخش بررسی مقاومت و اعتنا بيش تري ميشود .

به گفته شیبانی , فعلا روستا دستگاه اجرائي بر فعالیت كرد ارگان ها و نهادهاي دولتي ارزیابی ميكنند و همواره آنالیز وزارت راه و روش و شهرسازي با زير گروه ها ارشادي بوده است .

دكتر بهزاد مانيفر مدير كل محل کار قانون ها ملي كنترل ساختمان نیز يكي از هدفهای نشست های حیطه اي را تبادل تجربيات استانها در زمينه هاي اجراي قوانین ملي ساختمان در حوزه هاي ساخت و ساز تیتر کرد .
مانیفر ذکر کرد : ما به‌دنبال گرداوری فرمان العملهاي جديد در بخشهاي محاسبه و فراگیری در مرحله ملي هستيم , از اينرو اين دو مديريت را از يك ديگر جدا كرده ايم تا بيش از قبل بمسائل چک و آموزشي كه جز وظايف سازمانهاي نظام مهندسي است اعتنا ويژه اي ميشود .

در اين گرد‌همایی رئیسان سازمان نظام مهندسي و قانون ها ملي ساختمان و مديرهای مسكن اداره ها كل خط مش و شهرسازي استانهاي تهران , يزد , گلستان , خراسان شمالی , خراسان جنوبی و مدیر اداره نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوي مساله و مشكلها , نظرهاو پيشنهادهاي حوزه كاري خویش را با مسوولین وزارت روش و شهرسازي در ميان گذاشتند .

ماجرای امضاهایی که خانه‌ها را سست کرد .

ماجرای امضاهایی که خانه‌ها را سست کرد .
آزمون نظام مهندسی
ماجرای امضاهایی که خانه‌ها را سست کرد : بازار امضا فروشی طی یکسری سال قبلی رونق گرفته بطوری که به طور همزمان با این دستور , کیفیت ساخت منزل ها کاهش دیده گیری پیدا نموده است . ماجرای امضاهایی که خانه‌ها را سست کرد .


ماجرای امضاهایی که خانه‌ها را سست کرد .

ماجرای امضاهایی که خانه‌ها را سست کرد .
چالش امضاء فروشی در ساختمان یکسری سالی است که یقه گیر مهندسین سرزمین شده و بسختی می توانند از این چاهی که برای خویش صحیح نموده اند , بیرون گردند .

طبق گزارش امضاء فروشی و یا این که بنوعی کمکاری از جایی نشأت می‌گیرد که مهندسین مرز و بوم از لحاظ مالی و معیشتی با ایراد روبرو می‌شوند و همین قضیه منجر میگردد که بسراغ تخلفات ساختمانی بروند .

از طرف دیگر همین بحران امضاء فروشی مشکلهایی اعم از گود برداریهای خطرناک , کمکاری در کیفیت ساختمانها , نصب آسانسورهای سوای استاندارد برای بخش اعظمی از مالکین تولید نموده است .

پدیده امضاء فروشی بتخلفی اطلاق می شود که در آن مهندسین طراح و ناظر سوای انجام پباده سازی و سوای اعمال ایده ها در پروسه ساخت , مدرک تأییدات کیفی طرح و اجرای ساختمانی را که به وسیله اشخاص فارغ از صلاحیت به انجام رسیده , بمراجع بالادستی یعنی شهرداری بعنوان مرجع صادر شدن پروانه و نظام مهندسی ساختمان بعنوان ناظر عالیه ارائه میدهند .

تخلف امضاء فروشی دربین ناظران حقیقی و واقعی و ناظران حقوقی ( موسسه ها ) بشیوه مختلفی صورت می‌گیرد . درباره ی ناظران واقعی به‌این نوع است که ناظران فارغ از بررسیهای حتمی و کافی در باب درستی عملیات اجرایی , صحت این فرایند را چه بسا پیش از انجام آن عملیات , در برگه‌های گزارشدهی بمرجع صادر شدن پروانه به اصطلاح سپید امضاء می‌کنند و گاها چه بسا مدرک اتمام عملیات ساختمان را که بمنظور ضمانت صدق عملیات اجرایی به وسیله ضابطه گذار الزام شده‌است را در اولِ فعالیت تحویل مالکین میدهند .

امضاء فروشی در اشخاص حقیقی و واقعی منتفی است

طبق این گزارش مهدی روان شادینا عضو هیئت مدیره اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره بدین این‌که واژه امضاء فروشی واژه قابل قبولی نیست گفت : میتوان امضاء فروشی را بنوع دیگری اعم از کم کاری و یا این که فقدان ارائه سرویس ها بنسبت وظایفی که محول شوید تعبیروتفسیر کرد .

روان شادنیا ادامه اعطا کرد : امضاء فروشی وقتی صورت می دهد که کسی مهر و امضای خویش را بشخص دیگری بفروشد .
او افزود : دعوا امضاء فروشی در زمینه ی اشخاص حقیقی وواقعی منتفی است , البته در امر اشخاص حقوقی این کم کاری بدلایل مختلفی موجود است .

او اظهار‌کرد : در تشخیص صلاحیت اشخاص حقوقی در‌این حوزه می بایست تجدید لحاظ شود ما نباید مهندسین و یا این که مردمان را تقصیرکار بدانیم . می بایست گزینه‌های ضروری مثل معیشت افراد متعدد را برای دادن سرویس ها کیفیت بالا در لحاظ بگیریم .

عضو هیئت مدیره اداره نظام مهندسی استان تهران با اشاره بدین این‌که در خصوص قشرها این کم کاری قادر است وجود داشته باشد , ذکر کرد : با ارتقا بازرسیها و ساخت کارنامه حرفه‌ای می توانیم کیفیت سرویس ها را دراین باره ارتقا دهیم و بازدارنده ساخت کم کاری در‌این بخش گردیم .

نباید راجع‌به امضا فروشی پنهانکاری نمود .

طبق این گزارش خلاف صحبتهای عضو هئیت مدیره اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران منوچهر شیبانی مدیرکل دفتر کار ارگانهای مهندسی و تشکلهای حرفه‌ای وزارت خط مش و شهرسازی با اشاره به‌این این‌که نباید دعوا امضاء فروشی را در سرزمین مخفی کرد , اظهار کرد : روشهای ناهنجار اجتماعی و حرفه‌ای اعم از امضاء فروشی در جای مشخصی ثبت نمی شود و اکنون سرویس ها صوری و امضاء فروشی درزمینه ساخت و ساز موجود هست .

شیبانی ذکر کرد : متأسفانه برخی از مسئولین معتقدند نباید بحثهای امضاء فروشی را مطرح نمود , البته بنظر عبد و بنده در صورتی‌که در جامعه‌ بیماری موجود هست , نهفته کردنش سبب ساز عود کردن آن می شود .

او تاکید کرد : متأسفانه ازشروع تکوین سرویس ها مهندسی در ساخت و ساز شهری فرآیند بسمت امضاء محور بودن جنبش کرده و از مسئولیت محوری خبری نیست .

طبق این گزارش عباس آخوندی وزیر شیوه و شهرسازی با اشاره بچالش امضاء فروشی در نظام مهندسی اظهار کرد : در مقطعی مورد امضاء فروشی اگر‌چه محدود , یکی‌از مشکلهای این نظام حرفه‌ای به حساب می آید .

او اظهار داشت : یکی دیگر از چالشهای اداره نظام مهندسی این است که‌این نظام حرفه‌ای به نادرست راس توزیع عمل شده و این اداره دارای اعتبار از دید سرمایه اجتماعی در جامعه تنزل یافته است .

آخوندی با اشاره به‌این اینکه هیچ قضاوتی در رابطه امضاء فروشی نمی‌کنم , تیتر کرد : این‌که یک سری درصد از جامعه مهندسین مشغول امضاء فروشی گردیده اند نیز مشخص و معلوم نیست , البته این قضیه شیوع پیدا نموده است .

این رده ادامه اعطا کرد : مشتری می بایست فقط با یک مهندس وارد عمل گردد و آن مهندس با دیگر بخش ها و رشته‌های مهندسی هماهنگ باشد .

طبق این گزارش عوامل زیادی برای پیدایش چنین تخلفی , از سوی مسئولین و کارشناسان برشمرده میگردد که بخش اعظم آن بر ضعف در گرداوری ضابطه , کار کرد نامطلوب مراجع محاسبه عالیه , نبود چک همگانی بر اجرای عملیات ساختمانی , حقوق پائین و اندک مهندسین طراح و ناظر نسبت بکل چرخه مالی ساختمان سازی , تمرکز داراست .

حقوق پائین مهندسین طراح و ناظر نسبت بشرح خدماتی که بر عهده دارا‌هستند هم از عوامل پیدایش پدیده امضاء فروشی ذکر میگردد . تعرفه سرویس ها مهندسی در آئیننامه اجرایی ماده سی وسه ضابطه نظام مهندسی و در دست گرفتن ساختمان زیر ماده هفده مبحث دوم ضوابط ملی , همگی ساله بصورت درصدی از هزینه تمام شده ساخت , تصویب شده وزارت رویه و شهرسازی , طبق متراژ بنای کل ساختمان محاسبه و برای حقوق پباده سازی و اجرا و تحلیل در حیث گرفته میگردد .

فقط رویکرد خروج از امضاء فروشی تعیین اشخاص با صلاحیت و ارتقاء حقوق و دستمزد آنهاست که ولی دراین باره قولهایی اعم از گرداوری آئین طومار در دست گرفتن ساختمان داده شده که امید‌واریم بزودی بمرحله عملیاتی شدن رسد .

هفتاد و دومی نشست هیأت مدیره اداره برگزار شد+مصوبات


آزمون نظام مهندسی
به نقل از اداره نظام مهندسی ساختمان استان مازندران هفتادو دومی گردهمایی هیأت مدیره اداره شنبه نوزده فروددین ماه در محل اداره برگزار و سیاستی به شرح زیر اتخاذ شد : هفتاد و دومی نشست هیأت مدیره اداره برگزار شد

هفتاد و دومی گردهمایی هیأت مدیره اداره برگزار شد
اداره نظام مهندسی ساختمان مازندران

هفتاد و دومی گردهمایی هیأت مدیره اداره برگزار شد
مقرر شوید ساعت ها فعالیت اداره ( ستاد و دفترها ) همانند سال ۹۵ باشد .

سفارش کمیسیون شوراها و مراجع صادر شدن پروانه مطرح و مقرر شوید که همایشی به عنوان ” نقش شوراها و رئیس شهری ” تا سقف پانزده میلیون تومان به وسیله اداره برگزار گردد .

طومار شماره ۹۴۶۳۲۰/۲۷/ص دانش گاه مازندران راجع به برگزاری کارگاه بین المللی مطرح که تا سقف سی میلیون تومان در این مسیر از محل سطر همایش های اداره موافقت شوید .

توصیه دارایی متمم جهت کنسولگری ساری مطرح که تا سقف پنجاه میلیون تومان در این راه تصویب شده شوید .

اجرایی نمودن حسابداری تعهدی در دفتر ها نمایندگی و ستاد مطرح که با زمینه موافقت شوید .
مورد طرح و بسط سرور اداره جهت افزایش و سوق دهی قابل انعطاف افزاری اداره تا سقف سی و پنج میلیون تومان مطابق با آیین طومار مالی معاملاتی اداره موافقت شوید .

زمینه جابجایی خانم نرگس اسکندری با احدی از کارمندان اداره نظام مهندسی استان تهران مطرح که با دقت به موقعیت موافقت شوید .

مدیرکل پدافند غیرعامل کردستان اظهار کرد : فعلا طرح مطالعاتی جامع پدافند غیرعامل در استان کردستان نیس


.
آزمون نظام مهندسی
محمد رضایی ظهر روز جاری در او‌لین
گرد‌همایی پدافند غیرعامل استان کردستان در سال نودوشش که با حضور استاندار کردستان , مسئولین و اعضای این شورا در تالار شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شوید , تیتر داشت : سال قبلی در مجموع پنجاه و پنج گردهمایی شورای پدافند غیرعامل در تراز فرمانداریهای استان با هشتاد مصوبه برگزار و اجرایی شوید . طرح مطالعاتی جامع پدافند غیرعامل در استان کردستان


طرح مطالعاتی جامع پدافند غیرعامل در استان کردستان
طرح مطالعاتی جامع پدافند غیرعامل در استان کردستان

طرح مطالعاتی جامع پدافند غیرعامل در استان کردستان
رضایی با اشاره به برگزاری سیصد رزمایش متعدد در حوزه‌های متعدد کارگروهها در سال قبلی , ادامه بخشید : برای شرکتهایی که در مرحله استان پدافند غیرعامل نداشتند یازده کمپانی شناسایی و درخواست کننده شدند که از این تعداد پنج کمپانی مورد تأیید قرار گرفتند .

او با اشاره به اقدامات شاخص شورای پدافند غیرعامل استان در سال پیشین ابلاغ داشت : منعقد تفاهم‌نامه نیز کاری بین شیوه و شهرسازی و نظام مهندسی استان کردستان بمنظور یکپارچه‌سازی اقدامات , معرفی یازده کمپانی استان برای تشکیل پدافند غیرعامل , بازدید از مرکز ها ثقل رده‌های حفاظتی در حوزه های متعدد , فعال سازی سامانه پیامکی برای شورای دبیرخانه پدافند غیرعامل استان و برگزاری رزمایشهای گوناگون با محوریت انرژی و فضای سایبری و زیستی از مهم ترین این اقدامات بوده است .

رئیس کل پدافند غیر استدلال استانداری کردستان به اجرا و ساخت یک هزار و شصت وهفت دقیقه برنامه در رابطه با مورد پدافند غیرعامل در صدا و سیمای راءس کردستان و برپایی دوازده مورد نمایشگاه پدافند غیرعامل در سال پیشین اشاره نمود و ابلاغ داشت : در سال قبلی مبتنی بر ارزیابیهای صورت گرفته کارگروه انرژی , کارگروه دفاعی امنیتی و کارگروه فراگیری شورای پدافند غیرعامل کردستان بعنوان کارگروه برتر در حوزه پدافند غیرعامل تعیین شدند .

او با اشاره ببرنامه‌های شورای پدافندغیر ادله استان در همین سال اظهار داشت : اولویتهای کاری همین سال ما اضافه در حوزه‌های برنامه‌ریزی , مرتب سازی و پی گیری اجرای مطالعاتی طرح جامع پدافند غیرعامل استان کردستان است .
رضایی بابیان اینکه طرح مطالعاتی جامع پدافند غیرعامل هم‌اکنون در استان کردستان نیست , بیان کرد : دومی حق تقدم کلیدی این شورا در این سال تشکیل انجمن علمی شورای پدافند غیرعامل استان است و به ۵پنج کمپانی درخواست کننده شناسایی شده استان هم دوره‌های آموزشی ارائه خواهد شوید .

او یادآور شد : منعقد تفاهم‌نامه نیز کاری با کتاب خانه‌های همگانی کردستان , حضور شورای پدافند غیرعامل استان در شورای استانی برنامه‌ریزی و شورای توسعه و گسترش استان , رابطه با رسانه‌های خبری و تعامل با دانشگاهها و مرکزها علمی و برگزاری همایش منطقه‌ای در حوزه زیستی از مهم ترین برنامه‌های کاری شورای پدافند غیرعامل استان در این سال است .