ستان همدان : اداره نظام مهندسی ساختمان : ضرورت بکارگيري تدابير مؤثر در حین افزايش بحران‌هاي طبيعي در

دوشنبه 20 شهريور 1396
Array
نسرین معین
58: تعداد بازدید

ستان همدان : اداره نظام مهندسی ساختمان : ضرورت بکارگيري تدابير مؤثر در حین افزايش بحران‌هاي طبيعي در سرزمین
آزمون نظام مهندسی
علي سلطاني‌فر : هر سال با دقت به ميزان افزايش خودروها و مهاجرت‌هاي شهري و بزرگ و پرتراکم‌تر شدن جمعيت ميزان بحران‌هاي طبيعي نیز افزايش مي‌يابد بي‌آنکه تدبيرها و شيوه‌هاي تقابل کوچک‌ترين جنبش رو به رویش و بهبودي را تجربه کرده‌با‌شد . هميشه در مرز و بوم ما سازو امور گسترده‌تر و پرطمطراق‌تر از سرویس ها رساني میباشند و متاسفانه کارآيي نهادهاي سرویس رسان چنگي به دل نمي‌زند! ضرورت بکارگيري تدابير مؤثر در طول افزايش بحران‌طبيعي


ضرورت بکارگيري تدابير مؤثر در طول افزايش بحران‌طبيعي
بحران‌طبيعي

ضرورت بکارگيري تدابير مؤثر در طول افزايش بحران‌طبيعي
داستان معضل و ترافيک و بارندگي‌ها داستان قديمي و تکراري است که ظاهرا تمامي ندارد . هرچند نبايد نقش فرهنگ و تمدن و فرهنگ‌سازي را در برخورد با بحران‌ها و حتي در جلوگيري از برخي از آن ها ناديده گرفت ولی کلیه کاستي‌ها را نیز نمي‌توان عاقبت به دوش تمدن مردمان انداخت . ولی فرهنگ‌سازي شهرنشيني نیز در زمره وظايف مديريت شهري تعريف شده بنابراين در‌حالتی که فرهنگ و تمدن شهرنشيني در ميان مردمان نهادينه شود .

بي‌شک با چالش‌هاي کمتري در مواقع بحراني رو‌به‌رو خواهيم بود . بارندگي‌هايي که در تهران رخداد مي‌افتد اساسا شهر و مردمان شهر را با بحران‌هاي جدي مواجه مي‌سازد کما اينکه در بارش‌هاي اخير نيز توشه ديگر اين ماجرا قديمي تکرار شد تا مبادا يادمان برود که بارندگي در تهران لذت محض نيست!اصولا مديريت شهري ما بسيار با غافلگيري دست و پنجه قابل انعطاف مي‌کند و به دلايل نامعلومي يا با اداره هواشناسي رابطه سازنده‌اي ندارد يا به پيش‌بيني‌ها وقعي نمي‌نهد!

شهرمان در مواقع بارندگي چنان شهر بي‌دفاعي مي‌شود که گويي هيچ سازو‌کاري براي اين دسته بارش‌ها پيش‌بيني نشده ; در حالي که بارش‌هاي پاييزي , زمستاني و بهاري خيلي غير قابل پيش‌بيني نيستند و هميشه مي‌توان توقع آنان را کشيد کما اينکه براي برگزاري حتي يک جشن و پایکوبی کوچک نیز متوليان مراسم در فصول گوناگون سال بنابر مقتضيات فصل پيش‌بيني‌هاي واجب را براي بارش , سوز‌و‌سرما و گرما مي‌کنند ولی چرا اين پيش‌بيني‌ها در مديريت شهري ما صورت جدي به خویش نمي‌گيرد حقیقتا سوالي است که جواب به آن به مراتب چالش‌هاي پيش رو را برطرف مي‌کند . گرفتگي معابر بر اثر بارندگي و گره میل کردن ترافيک شهر حقیقتا لاينحل نيست و نياز به اين تمامی کشمکش ندارد . نکته جذاب اعتنا اين است که اين گرفتگي‌ها مختص بافت‌هاي فرسوده يا قديمي شهر نيست بلکه در بخش ها جدید بسط يافته شهري نیز به دیده مي‌خورد . بارش برف اخير با اينکه پيش‌بيني شده بود ولی کماکان اقتدار فعالیت را از شهرداري گرفت و در بخشها متعدد حتي بزرگ راه شهيد خرازي و حیطه ? ? تهران شاهد صعب‌العبور شدن معابر و در نتيجه ترافيک بسيار سنگين در تمامي شهر بوديم در صورتي که بخشي از اين ترافيک تنها با يک شن‌پاشي معمولی قابل حل بود و اين در شرايطي است که ميزان بارش برف در اين بخش ها به هیچ وجه شایان توجه نبود!

افزايش دستکم ? ? درصدي ترافيک در هنگام بارندگي‌ها منجر افزايش هزينه‌هاي سربار براي اقتصاد سرزمین مي‌شود و به همين دليل معمولی ميليون‌ها ليتر سوخت به هدر مي‌رود . حقیقتا کدام حساس نيست؟ هدررفت سوخت و اتلاف سرمايه؟ يا خستگي و هرز روي انرژي شهروندان يا آلودگي ناشي از سوخت خودروها؟سوال اينجاست که آيا واقع هيچ راهکاري براي اين چالش قديمي و اما عميق در مديريت شهري نیست و آيا هيچ نوع تصميم و اراده‌اي براي حل اين قصه در فرمان عمل مديريت شهري نيست؟اگر بارش‌ها کمي بيشتر شود و چالش به معناي واقعي صورت بگيرد چه تاءمل و تدبيري براي حل آن وجود دارد؟!

ضرورت بکارگيري تدابير مؤثر در حین افزايش بحران‌طبيعي
هر سال بودجه‌هاي مختلفي براي مانورهاي دارای ارتباط اختصاص مي‌يابد والبته به اجرا در مي‌آيد البته گشوده نیز با اولين و کوچک‌ترين بارش عدم آمادگي حوزه سرویس ها شهري به دیده مي‌خورد و خودنمايي مي‌کند . شهروندانمان ديگر به مانور و نمايش نيازي ندارند گرچه چنين مانورهايي براي آمادگي , يک ضرورت است البته تا در کار به فعالیت نيايد و صرفا مختص به نمايش شود دردي از شهروندان دوا نمي‌شود . شهرداري و راهور دو بازوي شهري در اين مواقع مي‌توانند تکمیل کننده باشند و ترافيک افسارگسيخته شهري را به در دست گرفتن درآورند به شرطي که زيرساخت‌هاي آن از پیشین برنامه‌ريزي شده و به اجرا درآمده باشد . زماني که معابر گرفتگي داراست نمي‌توان از راهور توقع اعجاز داشت و از سوي ديگر شهرداري نیز نمي‌تواند تمام توشه ترافيک و…را در چنين موقعيتي به تنهايي به دوش بکشد و اما ضلع سوم اين داستان فرهنگ و تمدن مردمان است که در صورت رعايت آن و رعايت اصول مي‌توان به رفع اين مانع ها دلخوش بود .


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به akhbare-nezame-mohandesi است. | طراح قالب: آوازک